Çelikhan tütünü nasıl anlaşılır adıyaman tütünü

        Maalesef son zamanlarda gerek tütün satış sitesi gerekse tütün satış dükkânlarında, tütün satış yapan tütün shoplarda düşük kalitede olan rengi ve içimi çok kötü olan tütünler Adıyaman ili Çelikhan ilçesinde yetişen ve ilçeyle aynı adı taşıyan Çelikhan tütünü diye Adıyaman tütünü satışı yapılmaktadır. Kaba tabir ile merdiven altı satışlar dediğimiz şekilde satışı yapılmaktadır.

Gelin bu konu hakkında sizi bilgilendirecek birkaç bilgi verelim. Çelikhan tütünü nasıl anlaşılır? Sizler de aldığınız tütünü hangi tütün çeşiti olduğunu kaliteli tütün nereden alınır? Kaliteli tütün rengi nasıl anlaşılır?

Çelikhan tütünü nasıl anlaşılır

Çelikhan tütünü nasıl anlaşılır?

Öncelikle şunu unutmamanız gerekli sapsarı dediğimiz altın sarısı renkte tütün gördüğünüzde kesinlikle şüphe ile bakın. Çünkü günümüzde kimyasal maddeler özellikle kükürt ile tütün rengi açılarak altın sarısı haline getiriliyor. Bundan dolayı bu tütünlerde biraz korkun. Çünkü içimi ve rengi itibari ile zor anlaşılabilecek tütündür.

Kaliteli tütün rengi nasıl anlaşılır?

Görselde de göreceğiniz gibi koyu sarı tütünler asıl Çelikhan tütünü olup gerçi söyle bir durumda mevcuttur. Çekilen resimde flash açık ise renk patlamasından dolayı çektiğimiz resimde flash kapalıdır. Bundan dolayı size koyu gelebilir. Ama orijinal koyu veya biraz daha açık tütünler çelikhan tütünüdür. Şimdi gelelim neden Adıyaman tütünü daha koyudur. Mevsimsel olarak Çelikhan ilçesine oranla daha sıcak ve daha sert geçen yazları tütünün rengini etkilemektedir. Ve içimi daha da orta veya orta sert çıkmaktadır. Çelikhan tütünü içimi itibari ile daha hafiftir.

Çelikhan tütünü nasıl anlaşılır

en kaliteli tütün hangisi?

Gelelim kaliteli tütün başka anlama yoluna elinize tütünü alıp kokladığınızda bal kokusu geliyorsa bu tütün doğal tütündür. Yani organik tütün dediğimiz tütün çeşitlerindendir. Yani bu tütünün rengi koyu olsa bile en kaliteli tütündür. Çünkü içinde hiçbir katkı maddesi yoktur. Ve günümüzde maalesef bu tarz tütünleri bulmak zorlaşmış durumdadır.

Kalite kontrolde anlamanın başka bir yolu ise almak istediğiniz ürünün içerek tadına bakmak olacaktır. Şunu unutmamak lazım parfüm gibi belli bir sayıdan sonra kalitesini anlayamayız. Bundan dolayıdır ki en fazla 4 adet sigara içerek tadına bakmalıyız yani 4 farklı çeşitteki tütünü içmemiz lazım ve hepsini bitirmemize gerek yok sadece tadına bakıp ağızda bıraktığı tat acı gibi şeylere bakarak ürün alımını yapmamlıyız.

 

Ana Sayfa

Bizi Arayın

Whatsapp

Sipariş

© 2020 Adıyaman Tütüncüler Derneği . Tüm Hakları Saklıdır.