Ocakta tütün ve alkolde vergi artışı olmayacak adıyaman tütünü

        

Maliye Bakanı Naci Ağbal, bütçenin gelir gider hedefine bağlı olarak da yıl sonu öngörülerini gerçekleştirmek için gerekli adımları attıklarını vurgulayarak, bugün bu adımlardan bir tanesini daha hayata geçirdiklerini anlattı.

Tütün ürünlerinde nispi, asgari maktu ve maktu vergi olduğuna işaret eden Ağbal, "yani üç tane parametreye bağlı olarak oluşan bir vergi oranı var. Hepimiz bunlardan bir tek maktu vergiyi artırdık. Maktu vergide 7 kuruş yöreında bir artış yaptık. Yaklaşık 25 kuruş olan maktu vergi, 32 kuruşa çıktı" diye konuştu.

Meydana getirilen düzenlemenin sigara tutarlarında bir artışa niçin olacağına dikkati çeken Ağbal, şunları kaydetti:

"Bizim icra ettiğimız hesaplamalara gore ÖTV’de yapmış olduğumuz bu artış sigarada paket başına 50 kuruş kadar bir zammı doğuracak. Burada ortaya çıkacak 7 kuruşluk maktu vergi artışına bağlı olarak ortaya çıkabilecek fiyat artışı paket başına 50 kuruş olacak. Bugün piyasada farklı fiyatlarda sigara satılıyor. Meydana getirdiğimız hesaplamalara gore buradaki yapmış olduğumuz artış, sigara fiyatlarına yüzde 5-6 oranında bir artış getiriyor. Her ne kadar maktu vergi tek başına bakılmış olduğunda 25 kuruştan 32 kuruşa çıkarılmışsa da bu maktu vergi toptan perakende satış fiyatı içinde çok düşük bir orana sahip olduğundan, buradaki artışın ne işe yaradığını söylerken, sadece perakende satış fiyatındaki yansımaya bakmak lazım. Mesela 12 liraya satılan sigara bu icra ettiğimız düzenlemeden sonrasında sektörün de aslabir kaybı olmadan, yani üreticinin, dağıtıcının, bayinin aslabir kaybı olmadan, piyasadaki üretim ve tüketim zincirindeki aktörlerinin herhangi bir şekilde paylarında bir kayıp olmadan 50 kuruşluk bir artış yapmaları halinde buradaki getirilen vergi düzenlemesini kompanse etmek mümkün."

"VERGİ ARTIŞININ ENFLASYONA ETKİSİ 0,26 PUAN"

Ağbal, yapmış oldukları bu düzenlemenin bir miktar enflasyona tesiri olacağını belirterek, "yaptığımız teknik çalışmalar sonucunda yıl sonu enflasyonuna 0,26 puanlık bir ekleme doğuracak" ifadesini kullandı.

Bazı alkollü içeceklerde de maktu vergilerde ÖTV'yi yüzde 10 arttırdıklarını özetleyen Ağbal, "ortalama perakende satış fiyatlarında yüzde 3 yöreında bir artış olacağını hesaplıyoruz. Daha çok bir artış biz beklemiyoruz" dedi.

Her yıl yıl başlangıcında ve temmuz ayında yeniden değerleme oranı nispetinde aslına bakarsan alkolde ve Adıyaman tütünü ürünlerinde maktu vergilerin arttığını anımsatan Ağbal, şu bilgileri aktardı:

"Dolayısıyla bizler bu düzenlemeyi şimdi aralık ayında icra ettiğimız için hem Adıyaman tütünü hem alkollü içecekler için ocak ayında artık yine değerleme oranına bağlı ilave bir artış olmayacak. Bugün alkolde yapmış olduğumuz yüzde 10 artışın aslına bakarsak bir kısmı zaten ocakta yeniden değerleme oranında yaklaşık yüzde 3 yöreında aslına bakarsan gelecekti. Bizler burada Maliye politikasının önceliklerini dikkate almak suretiyle aralıkta yaptık. Ocakta, artık gelecek sene içinde herhangi bir şekilde tütünde, alkolde herhangi bir vergi artışı olmayacak. Bu düzenlemelerden sonra 2017 yılı ile ilgili bir düzenleme düşünmüyoruz. Şu anda böyle bir planımız yok."

"ALKOLDEKİ ÖTV ARTIŞININ ENFLASYONA ETKİSİ YOK"

Ağbal, taze üzüm şarabı, elma, armut şarabı şeklinde bazı şarap ürünlerinde vergi artışına gitmediklerine de dikkati çekti.

TÜFE sepetinde alkollü ürünlerin oranının sadece yüzde 0,35 olduğuna işaret eden Ağbal, perakende satış tutarlarına yüzde 3 yansıyan bu düzenlemenin enflasyona derhal derhal aslabir etki yapmayacağını değerlendirdiklerini, enflasyona dönük bir sonucunun olmayacağını söylemiş oldu.

Ağbal, alkollü içeceklerde meydana getirilen vergi düzenlemesinin 2017 bütçesine yaklaşık 540 milyon lira gelir tesiri olacağını bildirdi.

adıyaman tütünü çelikhan tütünü adiyaman tutunu tütün adiyaman tütünü adıyaman tutunu eyma filtre tütün fiyatları açık tütün fiyatları online tütün adıyaman tütün fiyatları adıyaman çelikhan tütünü adıyaman tütünü satışı marla sigara filtresi tütün al online tütün satışı eyma sigara adıyaman tütünü fiyatları adıyaman çelikhan tütünü fiyatı açık tütün tütün satışı çelikhan tütün tütün satış celikhan tutunu adıyaman tütün çeşitleri adiyaman celikhan tutunu toptan tütün satışı adıyaman tütüncülük tütün fiyatlari marla tütün fiyatları adıyaman çelikhan haberleri adıyaman tütünü satış toptan tütün satıcıları toptan tütün fiyatları adıyaman tütün adıyaman tütün toptancıları eyma tütün adıyaman tütünü kadıköy tütün sipariş açık tütün satışı kaliteli tütün fiyatları adıyaman tütünü nasıl anlaşılır adıyaman tütüncüleri pipo tütünü adıyaman tütün satıcıları internetten tütün siparişi tütün toptancısı rocks tütün tütün fiyat adıyaman tütünü zararları toptan tütün tutun fiyatlari çikolatalı tütün adiyamantutunu.com adıyaman tütüncüler derneği sigara filtresi captain black tütünü tütün nasıl saklanır marla tütün tütü fiyatları pipo tütünü satış marla black tütün açık siteler adıyaman tütünü nerede satılır captain black tütün pipo tutunu sigara tütünü fiyatları captain black tütün satış boş sigara filtresi diyarbakır tütünü tütüncüler pipo tütü satış açık tütün zararlari pipo tütünü nasıl doldurulur sigara sarma makinası nerede satılır adıyaman tütüncüsü pipo tütünü fiyat şipariş tütün satan yerler internetten tütün satışı açık tütün markaları tütünü tütün fiyatı kadıköy tütün satan yerler marla tütün fiyatı açık tütün çeşitleri sarma tütün zararları pipo tütünü fiyatları kaliteli tütün

Site istatistikleri Online 182 Bugün 1557 Bu Ay : 1557 Bu Yıl : 1557 Toplam : 737352

toplist