Sigara artık lüks ve zenginliğin göstergesi adıyaman tütünü

       Sigara artık lüks ve zenginliğin göstergesi 

SİGARA ARTIK LÜKS

bilindiği gibi sigaraya zam daha önce yılın ilk başında yapılmış ve Ocak ayından itibaren sigaralar zamlı fiyatla satılmaya başlanmıştı. Yeni zamlarla birlikte bir yıl içinde tiryakiler ikinci şoku yaşarken önümüzdeki günlerde de sigaraya zam yapılıp yapılmayacağı endişesini taşımaya başladılar.

Yeni yıl gelmeden zam geldi

Alkollü içki ve sigarada ÖTV yüzde 10 ile yüzde 27,5 arasında arttı. Resmi gazete piyasaya çıkan karara nazaran, alkollü içkilerin ÖTV’Sİ yüzde 10 tütün ürünlerinin ÖTV’si yüzde 27,5 oranında arttı. 2016’ya girerken de alkol ve sigaraya zam gelmiş, bu ürünlere yüzde 10’lara varan zamlar gelmişti. Böylece yıl sona ermeden alkol ve sigarada bir kere daha ÖTV artışına gidilmiş oldu.

Bir yılda iki zam

Bira’nın vergi oranı yüzde 63 olarak korundu. Ancak asgari maktu vergi oranı 1,628’den 1,1691 liraya çıkarıldı. Bu yüzde 10’luk artış anlamına geliyor. Rakıda litre başına asgari maktu vergi tutarı 134,84 lira olarak uygulanıyordu. Zamla birlikte bu rakam 148,33 liraya yükseldi. Artış yaklaşık yüzde 10 yöreında oldu. Sigarada asgari maktu vergi tutarları değişmedi sadece paket başına alınan maktu vergi tutarlarında artış oldu. Her bir dal sigara için alınan vergi artışı 7 kuruş olarak gerçekleşti ve böylece paket başına alınan 5,1 liralık vergi 6,5 liraya çıktı. Sigarada artış yaklaşık yüzde 27,5 oldu

Erkan, “Sigara zammı yurttaşlara yük olacak”

Vatandaş parlak zeka Erkan, ile icra ettiğimız röportajda sigara zammı hakkında şu sözleri dile getirdi: “Dün sabahtan itibaren sigaraya paket başına 1 lira zam geldi. Bu zam yüzünden sigara tiryakilerinin keyfi kaçtı. Bu yıl yaşadıkları ikinci zamdan ötürü ne kadar tepki gösterseler de sigara içenler sigara almaya devam etti. Sigaraya zam gelmesi benim için daha iyi oldu, en azından belki bu sayede sigarayı bırakırız. Ben sigarayı bıraktım tam on yıl içmedim daha sonrasında aileyle ilgili sebeplerden dolayı yeniden başladım, sigarayı içmediğim dönemlerde, yediğim yemeğin, içtiğim çayın ve suyun tadı daha bir güzeldi, şimdi ise yediğimizden içtiğimizden bir şey anlamıyoruz” dedi.

Yılmaz, “Sürpriz bir zam oldu”

Sigara zammını değerlendiren bir diğer isimde Fikret Yılmaz oldu. Kaya, zammı şu sözlerle değerlendirdi: “ Bu yıl içinde meydana getirilen ikinci bir zam bu bizlere sürpriz oldu. Bizim bildiğimiz zam 6 ayda bir olur. Ben bu sigarayı içiyorsam devamlı zam yapmasına gerek yok bun u yerine emekliye ve şehit ailelerine yardım yapsınlar, kimsenin sesi çıkmaz. Ben de bir sigara tüketicisiyim. Sigara zammını pozitif yönde bulmuyorum” dedi.

İşeri, “3 milyar Suriyeliye evi başka iyi mi verecekler”

Vatandaş Hüseyin İşeri, sigara zammını pozitif yönde bulmadığını ifade ederek şu sözleri dile getirdi: “Sigaraya zam yaptılar. 3 milyar Suriyeliye iyi mi ev verecekler. Verilen bu zamlar şehit ailelerine ve gazilere verilsin. Bu zam sigarayla kalmayacak. Sigara içen biriyim bu yüzden sigaraya meydana getirilen zamma karşı değilim, bu sigara zammında ise çoğu kişi çelikhan tütünü ve tütüne yönelecek, ama benim isteğim kaçak sigarayı değil de sigara kalitesini düşürülerek bandrollü sigara içsinler. Sigara insanlar üzerinde hem sağlıklarında aynı zamanda bütçelerinde yük oluşturuyor. İnsanlar sağlıkları için sigara kullanmayı bıraksınlar. Kazanan sağlıkları olsun, bu güne kadar devletimiz kendi insanoğlununı düşünmediği için yapılan bu zamlarda da kimseyi düşünmüyor, sadece Suriye diyor. Ben benim oyum ile bir Suriyelinin oyu aynı olsun istemiyorum” dedi.

Özcan, “Sigara zammını onaylıyorum”

Vatandaş Şevket Özcan, sigara zammı hakkında şu sözleri dile getirdi: “Gerek kasamıza gerek cebimize gerekse de sağlığımıza zararlı. Allahın verdiği bu vücuda eziyet etmek günah. Malum olan sigaranın içilmemesi, eski bir içen olarak şunu söylüyorum kumar söndürül, içki öldürür, sigara süründürür. Sigara yüzünden derhal hemen her gün biroldukça fert yara alıyor, tanıdığım çoğu fert sigara yüzünden ya elini, ya bacağını, veya parmaklarını kaybetmiş. Bu bize her gün somut bir örnek” dedi.

Bedir, “Sigara bence hala ucuz fiyatta satılıyor”

Vatandaş Yunus Emre Bedir “Keşke 20 lira olsa. Sigara zammına tepki gösterenler sigarayı bırakmalı ve sigaraya verdikleri paraları evlerine harcamalı. Mesela en ucuz sigara bir ayda 300 küsür lira yapıyor. Bu parayla insanlar kira öder, hastalıklarını giderir. Sigara zammı hakkında mevzuşanlamış olur sigarayı bıraksınlar. Ülkemizde milyonlarca sigara kullanan vatandaş var. Sigaraya verdikleri paralar ile tüm borçlarını ödeyebilirler, seneler sonra kendilerine ev alabilirler. Hal böyleyken şikayet etmeyi kabul etmiyorum” diyerek sigara zammını onayladı.

Yılmaz “Bu zamlar vatandaşı kaçak sigaraya yönlendiriyor”

Vatandaş Yılmaz Sarman, yaptığı açıklamada şu sözleri söyledi “Dünyanın durumu vahim. İşçilere, çalışana zam vermiyorlar, sigaraya zam yapıyorlar. Suriyelilere her olanak sağlanıyor, meydana getirilen bu sistemden memnun değilim. Çünkü Türkiye’de bulunan adıyaman tütünü, Amerika’ya işlenmek üzere gönderiliyor, ülkemize zamlı gelen sigara yüzde 65 oranında vatandaşın cebine giriyor. Bu haksızlık değil midir? 10 liralık sigara aslına bakarsak 4,5 lirayken yurttaşa devletin bindirdi yük kabul edilemez. Devlet ne yazık ki şimdi de sigaraya göz dikti. Bu saatten sonrasında sigara kullananlar çelikhan tütünü veya adıyaman tütünü yönelecekler. Devlet kendi eliyle vatandaşlarını kaçak kullandırmaya yöneltiyor.”

 

adıyaman tütünü çelikhan tütünü adiyaman tutunu tütün adiyaman tütünü adıyaman tutunu eyma filtre tütün fiyatları açık tütün fiyatları online tütün adıyaman tütün fiyatları adıyaman çelikhan tütünü adıyaman tütünü satışı marla sigara filtresi tütün al online tütün satışı eyma sigara adıyaman tütünü fiyatları adıyaman çelikhan tütünü fiyatı açık tütün tütün satışı çelikhan tütün tütün satış celikhan tutunu adıyaman tütün çeşitleri adiyaman celikhan tutunu toptan tütün satışı adıyaman tütüncülük tütün fiyatlari marla tütün fiyatları adıyaman çelikhan haberleri adıyaman tütünü satış toptan tütün satıcıları toptan tütün fiyatları adıyaman tütün adıyaman tütün toptancıları eyma tütün adıyaman tütünü kadıköy tütün sipariş açık tütün satışı kaliteli tütün fiyatları adıyaman tütünü nasıl anlaşılır adıyaman tütüncüleri pipo tütünü adıyaman tütün satıcıları internetten tütün siparişi tütün toptancısı rocks tütün tütün fiyat adıyaman tütünü zararları toptan tütün tutun fiyatlari çikolatalı tütün adiyamantutunu.com adıyaman tütüncüler derneği sigara filtresi captain black tütünü tütün nasıl saklanır marla tütün tütü fiyatları pipo tütünü satış marla black tütün açık siteler adıyaman tütünü nerede satılır captain black tütün pipo tutunu sigara tütünü fiyatları captain black tütün satış boş sigara filtresi diyarbakır tütünü tütüncüler pipo tütü satış açık tütün zararlari pipo tütünü nasıl doldurulur sigara sarma makinası nerede satılır adıyaman tütüncüsü pipo tütünü fiyat şipariş tütün satan yerler internetten tütün satışı açık tütün markaları tütünü tütün fiyatı kadıköy tütün satan yerler marla tütün fiyatı açık tütün çeşitleri sarma tütün zararları pipo tütünü fiyatları kaliteli tütün

Site istatistikleri Online 183 Bugün 1558 Bu Ay : 1558 Bu Yıl : 1558 Toplam : 737353

toplist