TÜTÜN TAŞIMA YASAĞI adıyaman tütünü

        TÜTÜN TAŞIMA YASAĞI

 

Ulaştırma Bakanlığı Eşya Taşıma Dairesi başkanlığına gönderilen yazıda; yaprak tütün olarak bilinen genellikle Adıyaman ilinden Tüm Türkiye’ye taşınan Adıyaman tütünü yani sarmalık kıyılmış tütün ticaretinin son zamanlarda arttığı gerekçesi ile TPADK’dan belge almış firmalar tarafından taşınabileceği talimatı verildiği görünmektedir.

 

TÜTÜN TAŞIMA YETKİSİ OLAN ŞİRKETLER

 

            Taşıma belgesi olup sarmalık kıyılmış tütün yada diğer adları ile Adıyaman tütünü veya Çelikhan tütünü taşıma yetkisi olan 61 kişi/şirket olup bu şirketler dışında tütün taşıma yetkisi olan kimse bulunmamaktadır. Ve bu Tütün taşıma işlemi kargo şirketleri ile yapıldığından kargo şirketlerine tebliğ yapıldığı bildirilmiş olup şuan için süreç ne aşamada henüz bizim de bilgimiz yoktur. Konu ile ilgili olabilecek gelişmeler ayrıca sizlere iletilecektir.

 

            Türkiye geneli Tütün Ticaret Belgesi olan 61 şirketden 31’nin İzmir’de 12’sinin İstanbul, 5’inin Gaziantep, 4’unun Mersin 2’sinin Kırklareli 2’sinin Adana olup 1 kişi bulunan illerde ise sırası ile Trabzon, Kocaeli, Çanakkale, Ankara ve Adıyaman da olduğu öğrenildi. Belirtilen kanuna göre kargo şirketleri bu belirtilen şirketler dışında hiç kimsenin tütün satışı ve kargo yolu ile gönderimi yapılmasına müsaade edilmeyeceği belirtilmektedir.

 

            Gönderilen resmi yazıya istinaden eğer tütün taşıma işlemi yapan olursa taşınan miktar ne olursa olsun direk 4733 sayılı kanun hükümlerine davranmaktan, tütün ticareti yapanlara 92 bin liraya kadar ceza verilebileceği belirtilmiştir. Ayrıca belirtilen satış miktarları ile ilgili olarak da 1-50 kg arası 369 lira, 50-100 kilo 742 TL, 250 kiloya kadar 2.232 TL, 500 kiloya kadar ise 4.469 TL para cezası verileceği belirtilmektedir.

 

            Gönderilen belge yasalar ile belirtilmiş olup genel hatları ile belirtilen şekilde tütün ticareti şuan için kargo şirketlerine taşımayı durdurun denildiğinde artık açık tütün olan kıyılmış sarmalık Adıyaman tütünü satışı bıçak gibi kesilip duracaktır. Tek ve en önemli geçim kaynağı olan tütünün bitmesi doğrudan veya dolaylı olarak 25 bin aileyi yani 100 bin kişinin direk işsiz ve açlığa mahkûm olacağı ve dolaylı olarak da bütün şehri ekonomik olarak zor duruma sokacaktır.

 

adıyaman tütünü taşıma yasagi

 

 

            Irgat kent, huzur kenti olan hiçbir zaman terör ile anılmayan güneydoğuda en barışçıl kenti olan Adıyaman’ın tekelin kapatılması ile zaten geçim zorlaşmıştır. En azından direk artan sigara zamlarından dolayı bir nebze de olsa ilginin Açık tütüne geldiği bu günlerde Adıyamanlı vatandaşlar olarak bu soruna daha farklı bir çözüm yolu bulunmasını bekliyoruz. Hem yerelde tütün emekçilerini hem de diğer illerde bu tütünün satışını yapıp ekmeğini kazanan birçok tütün shop tütün dükkânlarının da ekmek tekneleri darbe yememiş olacaktır.

 

 

Ana Sayfa

Bizi Arayın

Whatsapp

Sipariş

© 2020 Adıyaman Tütüncüler Derneği . Tüm Hakları Saklıdır.