tütün tarihcesi adıyaman tütünü

        

       Ülkemizde bir çok ilde üretilen ve kullanımı yaygın olan Tütün hakkında merak ettiğiniz her şeyi bu yazımızda açıklamak istiyoruz. Tütün ülkemizde Samsun, İzmir, Hatay, Tokat, Batman, Bitlis ve kıyılmış tütün olarak da Adıyaman ilinde yetişmektedir.

Öncelikle Tütün patlıcangiller familyasından nicotiana cinsinden sigara yapımında kullanılan yaprakları  bir yıllık otsu bir bitki çeşitidir.  Nikotin oranı çok fazla olan ve kokusu da çok kötü olan bu tütünler (Gıdasal bazda yani bitki türlerinden kokusu fazla kötü denilmesi sebebi budur.) Tütün yapraklarından oluşan  infüzyanların %1 lik bölümü parazitlere karşı krem olarak kullanılabilmektedir. Böcek öldürücü olarak da zirai ilaç olarak da kullanılıyor.  İşin en farklı boyutu ise sigara yapımında kullanılmasıdır. Sigara dışında sabun ve boya imalatında da kullanılmaktadır. 

Görüldüğü üzere tütün kullanılm alanları geniş olmakla beraber pastanın büyük bir bölümünde sigara olarak kullanılmaktadır. Özellikle Adıyaman ve Bitlis yerlerinde kıyılmış ve sulu tütün üretimi yapılmaktadır. bu da direk tütünün işlenmeden içilebilecegi nadir tütünler arasındadır. bundan dolayı Adıyaman tütünü ve Bitlis Tütünü işlenmeden direk makinalarda ufaltılarak satılarak sigara olarak kullanılmaktadır. Bundan dolayı bu iki ilimizdeki tütünlerin içimi ve kullanım açısından farklılık göstermektedir. 

Ayrıca her iki yöreden tütün ile geçimini sağlayan insanların olmasından dolayı tütün ayrı bir önem arz etmektedir. Tütün tarihcesinden 200 yıldan beri bu iki ilde üretilip içilerek kullanılmaktadır. Adıyaman tütünü ilçesi olan Çelikhan ilçesinden ise çelikhan tütünü olarak bilinen tütün yine sulu tütün olup içimi Adıyaman merkez ve diğer ilçelerinde yetişen tütünden farklı özellik taşımaktadır. Yine Bitlis Tütününden farklı olarak Mutki tütünü de bitlis tütütüne nazaran içimi ve tadı itibari ile farklılık gösterip beğeneni çok fazladır. 

Her ne kadar tarihcesi ile ilgili bahsetmiş olsak da tütün Osmanlı İmparatorluğu döneminde de sorun olarak karşımızda durmaktadır. IV. Murat tütün kullanımını konusunda direk emirler koymuşsada günümüze geldiğine göre demek ki işe yaramamış ve yasak olarak kalmıştır. Şuan ise  çok güzel bir şekilde en azından kapalı mekanlarda, çocuk oyun alanlarında tütün ve tütün mamüllerinin tüketilmesinin yasaklanması güzel bir şekilde uygulanmaktadır. 

Ana Sayfa

Bizi Arayın

Whatsapp

Sipariş

© 2020 Adıyaman Tütüncüler Derneği . Tüm Hakları Saklıdır.